Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ochrona roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy

09 sierpnia 2023 | Rachunkowość | Marek Barowicz

Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników mają obowiązek dokonywania wpłat na FGŚP. W przypadku ich niewypłacalności to z tych składek regulowane są należności względem pracowników. Wymaga to odpowiednich zapisów w księgach rachunkowych.

Zgodnie z art. 9 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy na przedsiębiorcach będących pracodawcami ciąży obowiązek opłacania składek za pracowników na fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych. Obowiązek ten ustaje po dacie jego niewypłacalności.

Pobór składki na FGŚP

Poboru składek na fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych dokonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych i przekazuje je na rachunek bankowy tego funduszu niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni roboczych od ich rozliczenia. W zakresie poboru składek na fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych, egzekucji tych składek, wymierzania odsetek za zwłokę oraz dodatkowej opłaty i grzywny z tytułu nieopłacenia składek w terminie stosuje się przepisy dotyczące składek na ubezpieczenia społeczne. Koszty poboru składek na fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych obciążają rachunek bankowy tego funduszu i są potrącane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w wysokości 0,5 proc. kwoty pobranych składek.

Niewypłacalność pracodawcy

W razie niewypłacalności przedsiębiorcy-pracodawcy (zachodzącej w przypadku wydania przez sąd upadłościowy lub restrukturyzacyjny postanowienia o:

∑ ogłoszeniu upadłości pracodawcy lub wszczęciu wobec niego wtórnego postępowania upadłościowego,

∑ otwarciu postępowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12643

Wydanie: 12643

Spis treści

Reklama

Zamów abonament